Zimní olympiáda v 1. třídě

Zimní olympiáda v MŠZimní olympiáda v MŠ

Zimní Olympiáda v MŠ

Co je vlastně Olympiáda?

Zimní olympijské hry, kterým ve zkratce říkáme ZOH, jsou jednou z nejdůležitějších zimních sportovních událostí, které se konají každé čtyři roky.

Historicky první zimní olympijské hry se konaly v roce 1924 ve francouzském Chamonix, kam byli sezváni sportovci na „Týden zimních sportů“. Tento týden byl v roce 1925 označen jako první konání zimní olympiády.

Dále hry následovaly vždy po čtyřech letech, stejně tak jako se konají hry letní.

V letech 1940 a 1944 se ZOH měly konat v japonském Sapporu a v italské Cortině d´Ampezzo, ale obě tyto hry byly zrušeny kvůli probíhající druhé světové válce.

Zimní olympiádu zatím hostily tyto státy, kterých bylo zatím 12 jsou to:

• čtyřikrát Spojené státy americké
  • třikrát Francie
  • dvakrát Itálie
  • Japonsko
  • Kanada
  • Norsko
  • Rakousko
  • Švýcarsko
  • Jižní Korea
  • Jugoslávie
  • Německo
  • Rusko

Zatím poslední hry byly uspořádány v únoru 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu. ZOH v roce 2022  hostil čínský Peking, který se tak stal vůbec prvním městem, jež hostilo letní i zimní olympijské hry.

Zimní olympijské hry 2022 se konaly v čínském Pekingu.

Slavnostní zahájení proběhlo 4. února 2022, ukončení bylo 20. února 2022.

A jak probíhaly zimní olympijské hry v MŠ?

V naší MŠ probíhala zimní olympiáda v podobném duchu. Děti jsme seznámily s pojmy jako: olympijské kruhy, olympijský oheň, vlajky a co je to hymna. V dalších dnech jsme se seznámily s jednotlivými disciplínami, které do zimních her neodmyslitelně patří.

Zkusili jsme např.: bruslení, lyžování, hokej a také nové disciplíny, které patří k zimě, nikoli k samotných hrám jako: zimní kolouvačka, bobování, slalom, soutěž v oblékání nebo střelba na branku.

Děti si sportovní týden moc užily stejně tak jako my. Pro naše sportovce byl připraven také závěrečný ceremoniál, kde každý dostal medaili a drobnou sladkost!

Děkujeme sportovcům za fair.-play, a za čtyři roky opět na viděnou. :-))

Pomoci pokusů se sněhem jsme se seznámili blíže s jeho přeměnou pevné - kapalné - plynné formy . Společně jsme si vytvořili ledové sochy a sněhuláky.

Fotografie z této akce naleznete zde:  http://msdlouha.zsjubilejni.cz/fotogalerie/zimni-olympiada-v-1-tride