Vesmír

Zveřejněno: 16. 03. 2024

Vesmír vznikl výbuchem asi před patnácti miliardami let. Tento výbuch nazýváme Velký třesk, jenž způsobil, že neuvěřitelně malá, žhavá kulička se během jedné sekundy roztříštila do prostoru, čímž vytvořila prostor s tmavou hmotou, plyny a energií. Tyto plyny se později shlukly v galaxie a hvězdy, které můžeme pozorovat na obloze.

Vesmír zahrnuje Zemi (jakožto jediná obyvatelná planeta) a ostatní planety (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun), dále Slunce a všechno ostatní v Galaxii. Země je tedy jednou z 8 planet, které obíhají kolem Slunce. Slunce spolu s těmito planetami se nazývají sluneční soustava, jejímž středem je právě Slunce.

Země je jediná planeta sluneční soustavy, která má kamenitý povrch, vodu i atmosféru. To znamená, že pouze zde, mohou žít lidé, zvířata a rostliny. Nejbližší hvězdou k planetě Zem, je právě Slunce, které nám dodává veškeré světlo a teplo potřebné pro život na Zemi.

Výzkumem celého vesmíru se zabývají kosmonauti, tedy lidé, kteří cestují do vesmíru. Tam provádějí různé vědecké experimenty, opravují satelity a zjišťují, jak člověka ovlivňuje pobyt v kosmu. Kosmonauti cestují do vesmíru pomoci raket a vždy musí být oblečení do skafandru, který je chrání před škodlivými paprsky, vysokou nebo nízkou teplotou na různých planetách a zajišťuje jim zásobu kyslíku.

Na tyto kosmonauty jsme si společně s dětmi zahráli.

Jak se nám to povedlo a jak jsme si to užili uvidíte na těchto fotografiích: https://msdlouha.zsjubilejni.cz/fotogalerie/vesmir

Zveřejnil: Blanka Palacká